Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harry Potter a kámen mudrců

11. 8. 2009

Film se 100% věrně drží knižní předlohy a dle mého obsahuje vše podstatné. Samozřejmě (a u filmu to snad ani jinak být nemůže) jsme připraveni o část "vnitřního života" Harryho, který je popsán v knize. Ale to se dá zvládnout. Dovolím si trochu kacířskou myšlenku, za kterou doufám nedostanu příliš vynadáno. Pokud se vám moc nechce do čtení knihy (ač to mohu jen doporučit), pro seznámení se s Potterem vám úplně stačí vidět jen film.Každopádně pro ty, co knihu nečetli, ve zkratce děj přeci jen nastíním. Chlapec Harry Potter vyrůstající v mudlovské (rozuměj: nekouzelnické) rodině svých příbuzných, jelikož jeho rodiče za tajemných okolností zahynuli, náhle dostane podivný dopis ..V něm se dozví, že je v podstatě kouzelník, a má se dostavit do Bradavické školy čar a kouzel, kde bude své vrozené schopnosti rozvíjet. Zjistí také, že ve světě čarodějů je již teď známou a slavnou osobností, a to díky své jizvě ve tvaru blesku na čele. Tu mu způsobil temný čaroděj Lord Voldemort při pokusu usmrtit jej. Pokus to byl veskrze neúspěšný a obrátil se proti němu. Harry tedy začíná studovat. Na škole se dějí hromady zábavných věcí, jen si počkejte na hodinu létání na koštěti. Harry začíná hrát oblíbený čarodějnický sport, tzv. famrpál. Atmosféra ovšem začíná houstnout. Na scéně se objevuje proslavený Kámen Mudrců a ďábelský Lord Voldemort se s jeho pomocí pokouší opět povstat ve své dřívější podobě a moci, o kterou jej připravil pokus zabít Pottera. Podaří se mu to? Nebo mu v tom snad někdo zabrání? Hádejte … můžete jednou.
Takhle shrnuto vám možná přijde první Harry skutečně jako pohádka pro malé děti. Ano, možná takový opravdu je. Ale i dospělý návštěvník si v něm najde to své a dobře se pobaví.
Zpracování filmu …
… je víc než jen dobré. 130 milionů dolarů se projevilo jako účinný prostředek pro vytvoření skutečně povedené atmosféry, kdy "vzduch přímo jiskří magií". Vizuální efekty jsou skutečně skvělé. Pár lidí si stěžovalo, že na cenu filmu je jich tam málo. Neřekl bych. Snad právě proto, že spousta věci vypadá tak přirozeně a jsou dílem počítačové techniky byla cena taková jaká byla. Obzvláště létání na koštěti vypadá dokonale (ač fyzici budou tiše skřípat zuby). Oxfordská univerzita se proměnila k nepoznání, stala se prostě školou čar a kouzel v Bradavicích. Přesně takovou, jak je popsána v knihách. Se všemi záludnými schodišti, sochami, duchy a obrazy s mizejícími postavami

Obsazení …
… je další poměrně silnou stránkou filmu. Herecké výkony jsou slušné, ale skutečně mne "dostala" vizuálně dokonalá podoba s popisem postav v knize. Harry je Harry. Zrzavá dvojčata Weasleyů jsou prostě dokonalá a Hermiona jakbysmet … a profesor Snape snad ani lepší být nemohl.
Brumbál vypadá tak jak má, tedy trochu jako Gandalf, když je zrovna v pohodě v Kraji a nic ho netrápí. Někdo vtipně poznamenal, že plastová figurka Gandalfa a Brumbála se liší jen nápisem na krabici. Tak trochu je to pravda …
Několika hercům se skutečně podařilo vystihnout i "osobnost" hrané postavy. Za všechny opět uvádím právě Snapea. Kdo četl knihu prostě musí uznat, že lépe nejspíš zahrát nešel. Naopak pár herců trošku "přehrává". Mezi ně patří třeba Hermiona. Ale jako celek působí herecký ansábl vyváženě.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-) :-)

(aa Harry Potter aa, 24. 2. 2012 17:51)

Máš moc hezký blog moc se mi líbí

Re: :-) :-)

(HUSKA-PUSKA, 24. 2. 2012 17:52)

jj mas pravdu